SCHOLA CANTORUM RIGA jaunais albums VOX CLARA
SCHOLA CANTORUM RIGA jaunais albums VOX CLARA guvis starptautisku atzinību

 

2020. gada nogalē Nacionālā mūzikas ierakstu kompānija SKANI laida klajā vokālās grupas Schola Cantorum Riga jaunāko albumu Vox Clara. Tajā ieskaņoti gregoriskie dziedājumi un dažādi vēlīno viduslaiku repertuāra paraugi, kurus albumā vieno Ziemassvētku tēma. Albums jau ir guvis starptautisku ievērību – tas ir atzinīgi novērtēts populārā Lielbritānijas medija The Independent kultūras apskatā, savukārt, BBC iekļāvis albumu starp 2020. gada labākajiem klasiskās mūzikas Ziemassvētku albumiem.

 

Ierakstā dzirdama mūzika no dažādām Eiropas pilsētām, taču akcents likts uz Ziemeļeiropas mūzikas tradīciju Hamburgā, Rīgā un Lundā, kā arī Limožas bagātīgo agrīnās daudzbalsības mantojumu. Katra no šīm pilsētām viduslaikos bija nozīmīga ar savām kultūras dzīves izpausmēm, kur arī mūzikas rokrakstiem ir savas spilgtas, atšķirīgas iezīmes.

 

“Tas ir laiks, kad sakrālajā mūzikā vēl joprojām dominē gregoriskais korālis, taču paralēli eksistē dažādi paraliturģiskas un sekulāras mūzikas žanri, kur ārkārtīgi svarīga loma ir improvizācijai un attiecīgās lokalitātes mūzikas tradīcijai. Visi šie žanri savstarpēji nemitīgi mijiedarbojās", skaidro Guntars Prānis, Schola Cantorum Riga dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs.

 

Albumā dzirdamas ne tikai vīru balsis, bet arī dažādi viduslaikiem raksturīgi instrumenti – rata lira, kuru spēlē Guntars Prānis, un latviešu tradicionālajā mūzikā sastopamās dūdas un kokle multi-instrumentālistes un senās mūzikas speciālistes Ievas Nīmanes izpildījumā. 

 

Dziedājumā Veni Sancte Spiritus dzirdama arī agrīnā latviešu valoda un tradicionālās dziedāšanas elementi. Tā ir ieraksta dalībnieku interpretācija par to, kā šī mūzika varētu būt skanējusi viduslaiku Rīgā. Tāpat albumā iekļauts pasaules pirmatskaņojuma ieraksts skaņdarbam Kyrie eleison ymas no Livonijas senākā līdz mūsdienām saglabātā mūzikas manuskripta Missale Rigense.

 

Albums ierakstīts koncertzālē Liepājas Dzintars, ieraksta producents: Jānis Straume.

 

Albums pieejams digitālā formātā (https://scholacantorumriga.bandcamp.com/), CD formātā (veikalā IHTIS), kā arī populārākājās mūzikas straumēšanas platformās (Spotify, iTunes).

 

Tādēļ arī mēs nemitējamies par jums lūgt Dievu, lai jūs tiktu piepildīti ar Viņa gribas atziņu visā gudrībā un garīgā sapratnē.