Diena ar Dievu vienatnē, klusumā

Tuvojieties Dievam, tad Viņš tuvosies jums. (Jk 4:8)

Diena ar Dievu

Savu garīgo dzīvi mēs balstām tajā, ko darām ikdienā: lūgšanas, Bībeles lasīšana, Dievgalda saņemšana un sadraudzība Baznīcā. Tomēr ir ļoti noderīgi laiku pa laikam Dievam veltīt vairāk laika, noliekot savu ikdienu sānis. Kā to darīt? Ar šo materiālu vēlamies dot jums ieteikumus un palīgmateriālus. Šie materiāli būs noderīgi, lai šādu īpašu laiku ar Dievu pavadītu vienatnē.

Laiks un uzmanība

Lai cilvēks norimtu no savas ikdienas un ļautos Dieva klātbūtnei, ir nepieciešams laiks.

ŠIs izkārtojums, kuru piedāvājam, prasīs apmēram 6 stundas netraucēta laika. Šajā laikā būtu jāatsakās no komunikācijas ar cilvēkiem un ierīcēm (izņemot to, cik tas tiešā veidā būs nepieciešams šīs dienas norisei). Šajā laikā visa uzmanība tiek vērsta uz Dievu. Gan lūgšanu laikus, gan pārējo laiku cenšamies pavadīt ar apziņu, ka atrodamies Dieva tuvumā. Sev pievēršam uzmanību tādā mērā, lai atpazītu un pamanītu, kā es atsaucos Dieva klātbūtnei. Ja šajā dienā jūs vēlaties klausīties mūziku, tad aicinām izvēlēties tādu mūziku, kurai nav teksta. Tas palīdzēs nenovērsties no dienas mērķa.

Vieta, ēšana un apģērbs

Lai jūs varētu netraucēti veltīt laiku Dievam, ir nepieciešams iepriekš apsvērt un izvēlēties vietu, kur pavadīsit šo laiku. Dienai ar Dievu iesakām izvēlēties kādu vietu, kur varat būt prom no cilvēku burzmas. Vislabāk pavadīt laiku tuvu pie dabas, kur būtu vietas pastaigām lūgšanu starplaikos. Iesakām iepazīties ar prognozētajiem laika apstākļiem, lai nodrošinātos ar atbilstošu apģērbu. Jums būs nepieciešams apģērbs, kas nodrošina siltumu (un pasargā no kukaiņiem) arī sēžot uz vietas kādas 30 minūtes. Jums būs arī nepieciešams pašiem parūpēties par ēšanu (izņemot, ja esat nolēmuši šai dienā no ēdiena atturēties). Ēšanu vajadzētu jau iepriekš pārdomāt, lai tā neprasītu nevajadzīgi daudz uzmanības un laika. Piemērota vieta varētu būt lauku māja (ja varat nodrošināt vienatni), mežs vai jūras mala. Izvēloties vietu, kur dosieties, ņemiet vērā nepieciešamību patverties no lietus vai saules. Dienu ar Dievu varat piedzīvot arī savās mājās vai dzīvoklī, ja iespējams uz šo dienas laiku nodrošināt vienatni. Šādā gadījumā pastaigām var izmantot piemērotu vietu sava mājokļa tuvumā, piemēram, parku.

Kas būs nepieciešams

Mūsu piedāvātie materiāli sastāv no šī apraksta, piedāvātās dienas norises, piedāvāto Rakstu vietu tekstiem un vadīto lūgšanu ierakstiem.  Jums būs nepieciešams tālrunis ar iespējām atskaņot šos ierakstus un ērti klausīties. Iesakām jums lejuplādēt lūgšanu ierakstus jau iepriekš un izmēģināt, kā tos atskaņot, lai tehniskas aizķeršanās netraucētu dienas norisi. Sagatavojoties uz šo dienu aicinām jūs izdrukāt 2 failus: Dienas norise un Rakstu vietas.  Bībele būs noderīga, jo tur jūs atradīsit lūgšanu tekstus. Taču ja jums Bībele nav pieejama, tad varat lietot atsevišķā failā atrodamos lūgšanu tekstus. Rakstāmais un blociņš piezīmēm - ļoti noderīgi pēc katras lūgšanas veikt piezīmes sev pašam par to, kas lūgšanā bija nozīmīgs un kas tuvināja Dievam.

Dienas norise un resursi

Piedāvājam dienas norises paraugu. Ja nepieciešams, laikus var mainīt, taču nozīmīgi ir saglabāt vismaz 30 minūtes starp iepriekšējās lūgšanas noslēgumu un nākamās sākumu. Tāpat neiesakām mainīt lūgšanu secību.


10:00 Sagatavošanās un iekārtošanās

10:30 Izvērtēs lūgšana, uzsākot dienu (audio fails)

Pastaiga ar Dievu, vērojot, kas mani uzrunā, tuvina Dievam: lieta, priekšmets, krāsa, noskaņa u.c.

11:45 Vadīta lūgšana I  (audio fails)

12:30 Pusdienu gatavošana, pusdienas un pusdienu nokopšana

Atpūta (iespēja nosnausties, veikt kādu vienkāršu nodarbi u.c. Ja veicat kādu darbu, nozīmīgi, ka to darāt viens un ka šī nodarbe neved prom no dienas mērķa - būt kopā ar Dievu).

14:30 Vadīta lūgšana II (audio fails)

Pastaiga, dabas vērošana, darbošanās ar mākslu un līdzīgas lietas, kuras neved prom no mērķa - būt kopā ar Dievu.

15:45 Ievadīta lūgšana (audio fails)

Pastaiga, dabas vērošana, darbošanās ar mākslu un līdzīgas lietas, kuras neved prom no mērķa - būt kopā ar Dievu.

17:00 Izvērtes lūgšana, dienu noslēdzot (audio fails)

17:30 Atgriešanās ikdienā

Ierodoties vai uzsākot

Ierodoties vai uzsākot Dienu ar Dievu, ir labi iekārtoties un sagatavoties, lai varu šai dienai sevi veltīt. Arī tad, ja dienas sākumā nevaru pamosties vai domas mani velk uz visām pusēm, varu tām nepieķerties, bet atkal un atkal sevi atgriezt pie domām par Dieva tuvumu. Dievs ir klātesošs, un es esmu šeit, lai ļautu Viņam mani uzrunāt. Es varu gaidīt ar atvērtu sirdi. 

Ir labi šo dienu uzsākt, pajautājot sev: Kas ir tas, ko vēlos saņemt? Kāds jautājums? … Kāds? … Kāds lūgums? … Kāds? …. To varu izteikt DIevam. Ja nav konkrēta nodoma, tad ir labi tomēr DIevam izteikt īsā lūgšanā to, pēc kā es ilgojos. Varu to pierakstīt savā piezīmju blociņā.


Saruna pēc Dienas ar Dievu

Aicinām jūs vienas vai divu nedēļu laikā pēc Dienas ar Dievu ieplānot sarunu ar kādu garīgu līdzgaitnieku. Tas var būt kāds īpaši tam apmācīts līdzgaitnieks, kāds garīgi nobriedis kristietis, vai mācītājs. Šajā sarunā varat padalīties ar to, kā gāja šajā dienā un kas ir tas, ko vēlaties paņemt no šīs dienas līdz. Ja esat šajā dienā piedzīvojuši ko nesaprotamu vai apmulsinošu, iesakām to pārrunāt ar mācītāju.


Papildus resursi:

Dažādi lūgšanu veidi: Lūgšanu ceļi

Tādēļ arī mēs nemitējamies par jums lūgt Dievu, lai jūs tiktu piepildīti ar Viņa gribas atziņu visā gudrībā un garīgā sapratnē.