Vasks un Pendereckis Lielajā Piektdienā


Latvijas Radio koris
Sinfonietta Rīga

Diriģents Sigvards KļavaLielā Piektdiena ir Kristus nāves diena un vienlaikus arī cilvēces grēku izpirkšanas diena, kad esam aicināti apstāties un ieklausīties sevī, apzināties mūžības jautājumus un aizlūgt par mieru pasaulē.
Latvijas Radio kora Lielās Piektdienas koncertprogrammā ‘‘Miserere’’ satiksies divi garīgā ceļa gājēji mūzikā – Pēteris Vasks un ievērojamais poļu skaņradis Kšištofs Pendereckis, kura daiļrade 20. gs. 60. gados būtiski ietekmēja Vaska mūzikas pasauli. Kšištofa Penderecka sakrālos kora darbus caurstrāvo cilvēka iekšējā grēksūdze, atklāsmes spēks un spēja ieraudzīt žēlsirdību ciešanās – tas ir arī Kristus ciešanu laika vēstījums, kas kļuva par dziļāko mīlestības apliecinājumu visiem ticīgajiem.
No Pētera Vaska daiļrades dzirdēsim mierpilno apjausmu, nostalģisko dabas ainavu stīgām ‘‘Musica serena’’, un divas aizkustinošas lūgšanas korim un stīgu orķestrim. Par ‘‘Da Pacem Domine’’ komponists teicis: Kad komponēju ‘‘Da pacem, Domine’’, tajā klātesošs ir izmisuma pilns sauciens par šo laiku. Tā ir lūgšana par mūsu trako pasauli. Es ticu, ka mūzika vairo mūsu ticību, mīlestību un iekšējo spēku.’’
‘‘Mein Herr und mein Gott’’ pamatā ir šveiciešu mistiķa Brāļa Klauss lūgsna, ko viņš esot skaitījis ik dienas. Ar šo tekstu komponists sastapās meditācijas retrītā, kas norisinājās Baltijas jūras krastā.Organizē "Latvijas Koncerti"

Neviens, kas savu roku uzlicis uz arkla un skatās atpakaļ, neder Dieva Valstībai.